Spor Ayakkabı Nasıl Bağlanır? Bağcık Bağlama Yöntemleri

Spor Ayakkabı Nasıl Bağlanır? Bağcık Bağlama Yöntemleri

02 Şubat 2024

Her ne kadar bazı insanlar kendi stillerine ve zevklerine göre bağcıkları bağlasa da klasikleşmiş yöntemler en çok tercih edilenler arasında yer alır.

Pek çok kişinin en sevmediği uğraşlardan birisi olan bağcık bağlama, rahatlık sağlayan tüyolar ile oldukça basit bir iş haline gelir. Ayakkabının bağcıklarını bağlama, yapılan kombinleri iyi gösterdiği gibi kişiyi de düzenli görünmesini sağlar. Karışık ya da bağlanmamış bağcıklar kötü bir görüntü oluşturur ve kişinin özensizliğini ortaya çıkarır.

Spor Ayakkabı Nasıl Bağlanır?

Spor ayakkabıları bağlamak sanıldığı kadar zor değildir. Basit birkaç yöntem ile saniyeler içinde ayakkabıyı bağlamak mümkündür. Ayakkabıyı bağlamadan önce bağcıkları dizmek gerekir. Birçok insan bu konuda ciddi sıkıntı yaşar. Ayakkabıyı bağlamaktan ziyade bağcıkları geçirmek neredeyse daha zordur. Bu aşama en uğraş gerektiren kısım olsa da bağcıklar yerlerine geçirildikten sonra ayakkabıyı bağlama kısmı oldukça basittir.

Ayakkabıyı öncelikle kendinize çevirmeniz gerekir. Bağcıklar en alt delikten geçirilerek işleme başlanır. Sağlı sollu şekilde birbirlerine paralel uzunlukta deliklerden geçirilecek bağcıkların uç kısımlarında yer alan aglet, bağcıkların deliklerden geçirilmesine yardımcı olur. Deliklere yerleştirilen bağcıkların bağlama kısmında uzun uçlar kalır ve bunlar da klasik yöntemler ile bağlanır. Burada önemli olan bağcıkların ayakkabı deliğinden nasıl geçirildiğindir. Spor ayakkabı nasıl bağlanır sorusundan önce bağcıklar deliklerden nasıl geçirilir sorusu bağlamanın aslında ilk aşamasını oluşturur. Eğer ayakkabı bağlanırken düğüm atılırsa bir dahaki ayakkabıyı giyişte ya da çıkarışta oldukça zorluk yaşatacak bir durumdur. Bunun için bağcıklara fiyonk atmak ayakkabının da pratik bir şekilde giyilip çıkarılmasına yardımcı olur.

Bağcık Bağlama Yöntemleri Nelerdir?

Bağcık bağlama için geliştirilmiş farklı yöntemler vardır. Her insan kendine en kolay şekilde ayakkabısını bağlar. Bu da ayakkabının kullanımında pratiklik sağlar. Her ne kadar başta zor gibi gözükse de bağlamayı öğrendikten sonra otomatik bir şekilde hızlıca ayakkabı bağlanır.

Ayakkabı bağlama yöntemlerinden en çok kullanılanı klasik düğümdür. Bu bağlama yönteminde, sarkan bağcıklara basit bir düğüm atılır ve düğüm bağcıklar çekilerek sıkıştırılır. Bu düğümden sonra bağcıklarla minik bir halka oluşturulur ve serbest kalan diğer ayakkabı bağı halkanın etrafında bir tur döndürülür. Bağcığın orta kısmı halkanın içine geçirilir, diğer bağcık ile de ilmek atılır. Diğer bir bağlama yöntemi de çemberdir. Bu yöntem bağcıkların gün içinde çözülmesini en aza indiren yöntemlerdendir. Bunun için yine bağcıklar ile basit bir düğüm atılır. Sonrasında aynı düğümden bir tane atılır ancak sıkıştırılmayıp serbest bırakılır. Ortaya çıkan ufak delikten bağcıklardan biri dik bir şekilde geçirilir. Diğer uç da aynı şekilde geçirilir ve ortaya minik kulaklar çıkar. Bu kulakları çekerek bağcığı sabitleyerek bağlama işlemi tamamlanır.

Bağcıklar Nasıl Gizlenir?

Eğer ayakkabınızı bağcıklarının görünmesini istemiyorsanız bunun için de yapmanız gerekenler oldukça basittir. Ayakkabının dil diye isimlendirilen kısmının altından bağcıklar bağlanır. Burada bağlanan bağcıklar pratik bir şekilde saklanmış olur. Diğer bir saklama yöntemi ve en çok tercih edileni ise bağcıklara iki düğüm atılarak ayakkabı bağlanır. Kalan kısımlar da ayakkabının ya da çorapların içine saklanır. Bu yöntem en sık kullanılan yöntemler arasında olup, görüntü olarak da hiçbir rahatsızlık oluşturmaz.

Ayakkabı bağlama yöntemlerinden size en yakınını belirledikten sonra bağcık bağlama sanıldığı kadar zahmetli ya da uğraş gerektiren bir iş olmayacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.