Sabah Düzenli Şekilde Yürümenin Faydaları

Sabah Düzenli Şekilde Yürümenin Faydaları

08 Temmuz 2024

Spor amacı ile yürüyüşü ele almak gerekirse faydaları saymakla bitmez. Yürüme faydaları nelerdir diye bakıldığında yalnızca tek tük maddeler değil, pek çok faydaları özellikleriyle dikkat çeker.

Sabah Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Yürüyüş yapmak her yaştan bireyler için en basit spor aktivitelerinden biridir. Tek başına da gayet eğlenceli bir şekilde kulaklıktan gelen sevilen bir müzik ile yürüyüş yapılabilir. Sabahın erken saatlerinde yapılan yürüyüşün hem fiziksel hem de ruh sağlığı açısından pek çok olumlu etkisi bulunur. Bunların başında hiç kuşkusuz güne enerjik bir şekilde başlamak gelir. Sabahları yürüyüş yaparak güne başlamak psikolojik olarak daha rahat hissettirdiğinden, gün içinde oluşabilecek stresi azaltır. Sabah erken saatlerde yürüyüş yapmak güne her açıdan daha iyi başlamayı da beraberinde getirir.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Sabahları ya da akşam saatlerinde ne zaman fırsat bulursanız yürüyüş yapmalısınız, çünkü yürüyüş yapmanın faydaları yadsınamayacak kadar fazladır. Şunu unutmamak gerekir ki, yürüyüş yapmak da pek çok spor aktivitesi gibi devamlılık gerektirir. Tek bir gün ya da birkaç dakika değil, yürüyüş yapmayı yaşam tarzı haline getirmek ve her fırsatta bu aktiviteyi yerine getirmek şarttır. Aksi takdirde faydaları kendini pek fazla göstermeyecektir. Genel olarak bu faydaları sıralamak gerekirse:

• Düzenli bir şekilde her gün yürüyüş yapmak zihinsel ve ruhsal açıdan beyne iyi gelir. Hafıza üzerinde de oldukça önemli etkileri bulunan yürüyüş yapmanın, oluşabilecek hafıza kaybı gibi sorunların önüne geçer. Aynı zamanda kaygı bozukluğu ve stres gibi psikolojik problemlerin de önüne geçer.

• Yürüyüş yaparken vücudu dik tutmak oluşabilecek duruş bozukluğunun önüne geçer. Aynı zamanda omurgayı güçlendirir.

• Yürüyüş yapmak zinde kalmayı sağlar. Depresyona yakalanma riskini en aza düşürür.

• Ömrü uzatma etkisi de yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Yürüyüş yapanların yapmayan insanlara nazaran daha uzun süre yaşadıkları ortaya çıkmıştır.

• Başta kas sistemi olmak üzere çeşitli vücut ağrılarına iyi gelir.

• Bacak ve kalça kaslarını güçlendirir. Aynı zamanda bacakların daha sıkı görünmesini sağlar.

• Vücudun kalp sağlığını korur.

• Kilo vermek için de oldukça etkili bir yöntemdir. Tempolu yürüyüşler yapmak şikayetçi olunan fazla kilolardan kurtulmayı da beraberinde getirir.

• Kandaki fazla kolesterolü kontrol altına alır.

• Meme kanseri riskini azaltır.

• İleriki yaşlarda oluşabilecek kemik erimesinin önüne geçer.

Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüş yapmak her ne kadar en basit sporlardan biri gibi görünse de dikkat edilmesi gereken konular da vardır. Peki nedir bunlar?

• Yürüyüşe başlamadan önce 5-10 dakika kadar ısınma hareketleri yapmalısınız.

• Doğru ayakkabı ve kıyafet seçmelisiniz.

• Yaşa uygun bir şekilde yürüyüş temposu ayarlanmalıdır.

Yürüyüş Ayakkabısı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yürüyüş yapmak için erkek yürüyüş ayakkabısı ve kadın yürüyüş ayakkabısı satın almak gerekir. Ancak bu ayakkabıları alırken ayağa tam oturmasına dikkat etmek gerekir. Bunun yanında ayakkabı esnek olmalı ve aynı zamanda ayaklar içinde rahatça hareket etmelidir. Dümdüz ayakkabıların aksine alçak topuklu ya da tabanlı ayakkabılar kullanmak gerekir. Özellikle yağmurlu günlerde rahat etmek için su geçirmeyen astarlı ayakkabılar seçilmelidir.

Her yaş grubuna hitap eden egzersizlerden olan yürüyüş, fiziksel ve zihinsel sağlığı koruduğu gibi oluşabilecek pek çok rahatsızlığın da önüne geçer. Geç kalmayın siz de sağlığınız için adım atın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.