Basketbol Topu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Basketbol Topu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

20 Mart 2024

Basketbol topu, profesyonel veya amatörlerin tercih ettiği bir spor ekipmanıdır. Basketbol topu alırken dikkat etmeniz gereken farklı konular sayılabilir. Bunların başında topun, oynanan yere göre seçilmesi gelir. Aynı zamanda sporcuların; yaş, cinsiyet ve diğer özelliklerine uygun ölçülerde tercih edebilecekleri basketbol top numaraları mevcuttur. Bu sayede oyuncular spor faaliyetleri sırasında istedikleri performansı gösterebilirler. Pek çok marka tarafından üretimi yapılan basketbol toplarını; fiyat, malzeme ve ölçülerine göre listeleyebilirsiniz. Bu konuyu başlıklar altında detaylı olarak incelerseniz aradığınız basketbol topunu kolaylıkla seçme şansınız olur.

Basketbol Topu Nasıl Olmalıdır?

Basketbol oynamaya başlamak isteyenlerin en çok merak ettiği sorular arasında “Basketbol topu nasıl olmalı?” yer alır. Söz konusu top, standart olarak 75-78 cm çevre genişliğindedir. Ayrıca yaklaşık 620 gram olacak şekilde üretilir. Basketbol topunun çapı, farklı etkenlere göre değişiklik gösterir. Uluslararası standartlara göre amatör ve profesyonel oyuncuların tercih edebileceği özellikler belirlenmiştir. Sağlıklı bir şekilde spor yapmak isterseniz sporu yapacağınız alana ve fiziksel yapınıza göre ekipmana sahip olmanız önemlidir. Bunlara ek olarak, top seçimi sırasında bütçenize uygun fiyat aralığındaki ürünleri değerlendirebilirsiniz.

Basketbol Topu Hangi Malzemelerden Üretilir?

Basketbol topu oynandığı yere göre farklı malzemelerden üretilir. Parke veya açık alanda gerçekleştirilen müsabakalarda yüksek bir performans elde etmek istiyorsanız uygun topu seçmeniz önemlidir. Buna göre basketbol toplarını üç kategoride inceleyebilirsiniz:

  1. Deri basketbol topu: Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), resmî maçlarda deri basketbol topunu zorunlu tutar. Kapalı alanlarda ve profesyonellerin kullanımı amacıyla poliüretan deriden üretilen top, sürtünmelere karşı daha dayanıklıdır.
  2. Kauçuk basketbol topu: Dış sahalarda kullanılması amacıyla tasarlanan ürün, suya dayanıklı yapısıyla öne çıkar. Kauçuk kaplama malzemesi, oyuncuların topu kavramasını kolaylaştırır. Aynı zamanda sıçrama kalitesi de yüksek olan top, özellikle amatörlerin tercihidir.
  3. Sentetik basketbol topu: Sentetik toplar, iç sahaların parke zeminlerinde kullanılmak için üretilmiştir. Bu toplar, diğer seçeneklere göre daha uygun fiyatlıdır. Bu sebepten dolayı daha çok ilgi görür.

Basketbol Topu Numaraları Ne Anlama Gelir?

Topun ağırlığı ve büyüklüğü, top numarasına göre değişir. Oyuncular, kendi yaş ve cinsiyetlerine uygun olan top numaralarını tercih edebilirler. Böylece oyuncular kendilerine uygun olan topla, maç esnasında daha yüksek verim ve performans sergileyebilir. Aynı zamanda top numarası, teknikleri doğru algılayıp uygulamanız için de önemlidir. Her yaş grubuna özel olarak üretilen top numaraları 3, 5, 6 ve 7 olarak belirlenir:

  • 3 numara basketbol topu: Mini basketbol topu olarak adlandırılır. Çevresi 56-57 cm olan topun ağırlığı 297-318 gramdır. 4-8 yaş arasındaki tüm çocuklar için uygundur.
  • 5 numara basketbol topu: Altyapı liglerinin de kullandığı ekipman, 9-11 yaş arasındaki çocuklar için uygundur. Çevresi 69,5-70,5 cm olan topun ağırlığı, 396-453 gramdır.
  • 6 numara basketbol topu: Profesyonel kadın basketbol maçlarında kullanılır. Ayrıca 11-13 yaş arası erkek çocuklarının ve 11 yaş üzeri kız çocuklarının kullanabileceği bu topun çevresi 72-75 cm, ağırlığı ise 510-566 gram arasındadır.
  • 7 numara basketbol topu: Profesyonel erkek basketbol liglerinde kullanılan bu topun çevresi 75-78 cm, ağırlığı ise 567-650 gramdır.

Basketbol Topu Fiyatları Nelerdir?

Basketbol topu fiyatları, pek çok unsura göre değişiklik gösterir. Topun üretildiği malzeme başta olmak üzere, numarası ve özellikleri dikkate alınarak fiyatı hesaplanır. Amatör ekipmanlar, diğerlerine göre daha uygun fiyatlandırılırken profesyonel ürünler,  daha yüksek ücretlerle satışa sunulabilir. Spor ekipmanından aksesuarlara kadar pek çok farklı ürünü, Spor Park’ın avantajlı fiyatlarıyla satın alabilirsiniz. Aynı zamanda kampanya ve indirimli ürün seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.